Symbol ženskosti – Prsia

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným rakovinovým ochorením žien. Každý rok pribudne na Slovensku takmer dvetisíc nových prípadov, pričom vek postihnutých žien sa znižuje. Jedna z desiatich žien, ktoré denne stretávate, má rakovinu prsníka. Možno o nej vôbec nevie.

Ženy by si mali na prsiach všímať predovšetkým hrčky, bolesť v bradavke alebo výtok z nej, podráždenie kože prsníka či ich opuch. Ak má žena čo i len podozrenie z niektorého nálezu, s návštevou lekára nemá váhať. Pri liečbe a odstraňovaní nádoru záleží od veku pacientky, typu a veľkosti nádoru či jeho uloženia. Každá liečba je individuálna a nemusí zákonite skončiť mastektómiou, čiže odstránením prsníka. Tak ako pri všetkých druhoch rakoviny aj tu veľa zohráva včasná diagnostika, preto netreba podceňovať prevenciu. Tá spočíva predovšetkým v samovyšetrovaní prsníkov, preventívnych prehliadkach a v mamografii.

Čo patrí k prevencii rakoviny prsníka?

 1. Vhodná výživa.
  Keďže určitý druh rakoviny prsníka podmieňuje vysoká hladina estrogénu, odporúča sa častá konzumácia brokolice a kapusty, ktoré obsahujú izothiocyanáty – látky znižujúce hladinu tohto hormónu. K „ochranným“ potravinám sa radia aj kvalitné rastlinné oleje. Naopak, k rizikovým patria živočíšne tuky, ktorých spotrebu treba výrazne obmedziť.
 2. Nijaké fajčenie a iba sporadické popíjanie alkoholu.
  Podľa štúdií, ktoré sa zaoberajú výskytom rakoviny prsníka a konzumáciou alkoholu, spôsobuje pravidelné popíjanie alkoholických nápojov vznik tohto ochorenia v jednom prípade zo sto. Problém je v tom, že ani jedna konzumentka alkoholu nevie, či nebude práve tou stou. Pokiaľ ide o cigarety, u žien, ktoré začali fajčiť pred dvadsiatym rokom života, sa podľa štúdií zvyšuje riziko rakoviny prsníka až o 70 percent. Rovnakému riziku sú vystavené ženy, ktoré fajčia okolo 20 cigariet denne viac ako 15 rokov.
 3. Vyhýbanie sa chemikáliám.
  Pesticídy, pohonné látky, riedidlá a čistiace prostriedky zvyšujú v tele hladinu estrogénu, čím napomáhajú vzniku nádorov a podporujú rakovinové bujnenie. Lekári v tejto súvislosti odporúčajú používanie ekologických čistiacich prostriedkov a uprednostňovanie „kontrolovaných potravín“.
 4. Pravidelné cvičenie.
  Americkí vedci zistili, že pravidelným cvičením možno znížiť riziko rakoviny prsníka až o 30 percent. Pohybom sa totiž v tele významne znižuje hladina estrogénu, a to aj vďaka odbúravaniu telesných tukov, ktoré na seba estrogén viažu. Odporúča sa pohyb, ktorý citeľne zrýchľuje tep, a to minimálne päťkrát do týždňa po 30 minút.
 5. Zváženie potreby hormonálnej terapie.
  Podľa amerických štúdií, ktoré patria k najrozsiahlejším, sú ženy podstupujúce hormonálnu terapiu dvakrát viac ohrozené vznikom rakoviny prsníka ako ženy bez hormonálnej terapie. Čo sa týka hormonálnej antikoncepcie, výsledky nie sú jednoznačné – niektoré štúdie potvrdzujú, že zvyšuje vnímavosť na nádorové ochorenie prsníka, iné nič podobné nepreukázali.
 6. Pravidelné samovyšetrovanie a mamografia.
  Podľa odborníkov je samovyšetrenie prsníkov účinným spôsobom rozpoznania počiatočného štádia rakoviny a netreba ho podceňovať. Mamografické vyšetrenia, ktoré dokážu zachytiť aj veľmi malé nádory, umožňujú (podľa skúseností z Veľkej Británie, Holandska a Švédska) znížiť úmrtnosť až o 30 percent. Pri každom náleze sa však odporúča konzultácia s viacerými odborníkmi na viacerých onkologických pracoviskách, a to nielen vzhľadom na kvalitu snímok, ale aj skúsenosti a poznatky jednotlivých lekárov. Interpretácia nálezov sa totiž môže dosť výrazne líšiť a stáva sa, že zatiaľ čo jedno pracovisko odporučí operáciu, druhé navrhuje konzervatívnu liečbu.

Rozhodne však nepodceňujte prevenciu a navštevujte pravidelne aj lekára.

Pár zásad samovyšetrenia prsníkov:

 • kontrolujte si ich každých 4 – 6 týždňov,
 • nekontrolujte si ich počas menštruácie,
 • spravte z vyšetrenia rutinu – nezaberie vám viac ako pár minút a pravidelne si ho robte v sprche, v kúpeli alebo pri obliekaní,
 • použite telové mlieko – spojíte príjemné s užitočným, zvláčnite si pokožku a navyše sa postaráte o prevenciu,
 • spoľahnite sa na to, že niečo nezvyčajné zbadáte – nejde o to robiť špecifické hmaty či ťahy, jednoducho si prsia dôkladne prehmatajte a obzrite, je dôležité, aby ste ich poznali, všetko nezvyčajné si potom všimnete,
 • veľké prsia pozrite aj zdola – pri veľkých prsníkoch nezabudnite spraviť kontrolu pomocou zrkadla aj zospodu.

 

ONKOPORADŇA

poradna@lpr.sk

V čase hodín Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 obrátiť na skúsených doktorov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právne poradkyne, ktorí vám radi zodpovedajú vaše otázky. Rozpis služieb na aktuálny týždeň nájdete vždy na webovej stránke (https://www.lpr.sk/onkoporadna/).