×

Správne zvolená športová podprsenka pre naše zdravie

Láska k športu je to, čo nás všetky tu na tomto mieste spája. Všetky veľmi dobre vieme aký je pohyb pre naše fyzické i psychické zdravie dôležitý. Na čo by sme však pred športom nemali určite zabúdať? Jednoznačne na výber správnej športovej podprsenky. Tá je totiž  „alfou – omegou“ ako si udržať naše prsia počas športovania zdravé. Ak totiž budete cvičiť vo vašej „bežnej – dennej podprsenke“ môžete si zarobiť na rôzne zdravotné problémy. Veľa žien výber športovej podprsenky podceňuje. Lenže, športové podprsenky sa od klasických odlišujú ako i tvarom, tak i zložením materiálu.  Nehovoriac o tom, že disponujú vyššou úrovňou spevnenia poprsia. Či už sa jedná o beh, jumping, jazdu na koni, tenis, squash alebo akúkoľvek inú fyzickú športovú aktivitu, majte na pamäti, že ak sú vaše prsia v pohybe s nesprávnou podprsenkou si môžete narušiť väzivoNesprávna podprsenka môže spôsobiť chybné držanie tela, bolesti krčnej chrbtice a takisto i bolenie hlavy.

 

Pri jej výbere by ste teda mali v prvom rade myslieť na to, že vám musí „dokonale“ sadnúť. Na trhu existujú rôzne značky a každá športová značka ponúka rôzne úrovne spevnenia. Pri kúpe je veľmi dôležité kupovať podprsenku vhodnú na vami vybraný šport, ktorému sa venujete, či budete venovať. Základné pravidlo znie: „čím vyššia fyzická záťaž, tým väčšia podpora podprsenky je nevyhnutná“.  

  • Pre podprsenky, ktoré sú určené na nízku záťaž je typické, že ich ramienka bývajú tenké. Odporúčajú sa pri športoch ako joga, bicyklovanie, chôdza, golf, pilates a turistika.
  • Širšie ramienka sú vhodné pre strednú podporu pri športoch, kde vykonávate menšiu fyzickú aktivitu (napríklad lyžovanie, tenis, rýchla chôdza)
  • Na fyzicky náročné športy ako beh, jazda na koni, squash, aerobik, jumping, hádzaná, volejbal či basketbal sú potrebné podprsenky s extrémne dobrou oporou poprsia a široké ramienka.

 

Ďalším veľmi dôležitým atribútom pri kúpe športovej podprsenky je váš obvod hrudníka a veľkosť košíkov. Zväčša sú športové podprsenky číslované podľa klasických veľkostí. Tabuľka veľkostí býva na každej online stránke obchodu alebo  v kabínkach  športových obchodov.

Orientovať by ste sa mali podľa veľkosti vašej podprsenky, ktorú nosíte v bežné dni. Ak ju  nepoznáte, alebo si myslíte, že nenosíte správnu, mali by ste si zmerať obvod pŕs v najobjemnejšom mieste a taktiež obvod hrudníka tesne pod poprsím.

 

V neposlednom rade sa určite orientujte pocitom. Ak sa vám podprsenka zarezáva do pokožky, niekde vás tlačí, obmedzuje v pohybe  alebo sa v nej cítite nekomfortne, jej kúpe sa určite vyhnite a namierte rovno do iného športového obchodu alebo vyskúšajte inú športovú značku.