×

Kam utiecť v zime za teplom

Destinácia, ktorá je pre nás TOP1 a ktorú odporúčame každému, či už skúsenejšiemu, alebo začínajucemu cestovateľovi, spĺňa potreby dovolenkára i cestovateľa, tomu kto cestuje lowcostovo ako batôžkár, či niekomu kto si potrpí na luxus, jednoducho všetkým, ktorí chcú v zime utiecť za teplom, odporúčame jednoznačne Bali!

Bali je jeden z najznámejších ostrovov v Indonézii, ktorý je pre svoju komplexnosť a rozmanitosť stále viac a viac populárnejší aj navštevovanejší. Turizmus a služby sú na vysokej úrovni, s angličtinou sa perfektne dohovoríte s domácimi, ktorí sú neuveriteľne priateľskí a srdeční. Ich priateľská povaha, a nezabudnuteľná, pokojná a pohodová atmosféra s určitosťou vyplýva z majoritného náboženstva, ktorým je Balijský Hinduizmus. Každodenné prípravy a predkladania obiet, slávnostné ceremónie a ich celkové prežívanie viery do Vás vnukne pocit pohody, relaxačné tóny tradičnej hudby a vôňa vonných tyčiniek a kokosového oleja dovolenku ešte viac spríjemnia.

Na Bali sme strávili dokopy viac ako 100 nezabudnuteľných dní, a vďaka miestnym ľudom, nádhernej prírode, príjemnej klíme a táák veľmi chutnom jedle, ho vnímame ako náš druhý domov, a už sa nevieme dočkať, kedy sa vrátime. Hovorí sa, že Bali buď neočarí, alebo Vám jednoducho rovno vezme srdce. Naše srdcia sú na Bali.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo tento ostrov svojím návštevníkom ponúka, a prečo Vám odporúčame ísť práve na Bali.

Niekto tvrdí, že za peknými plážami treba cestovať inde. Oukej, ikonické a dokonalé pláže ala Maldivy tu zrejme nenájdete, no my sme veľa nádherných našli. Pláže, ktoré jednoducho musíte navštíviť sú najmä v oblasti Uluwattu a v južnom cípe ostrova : Jimbaran Beach, Padang Padang, Balangan Beach (tu si vychutnajte dokonalý západ slnka), Uluwatu Beach, Nyang Nyang, Melasti, Green Bowl, Pandawa…

Najbližšie pri letisku je neslávne slávna Kuta Beach, pozor, lebo veľa dovolenkárov trávi na tejto, prípadne na vedľajšej Legian Beach skoro celú dovolenku, a potom si veru pekný obraz o Balijských plážach neurobia. Ide o dlhú pláž so šedým pieskom lemovanú stánkami s jedlom, barmi, lehátkami, surferskými školami, plnú ľudí a najmä surferov. More je tu plné vĺn, na kúpanie tieto pláže veľmi nie sú, avšak surferi, a tí čo sa prišli na Bali naučiť surfovať si vhodnejšie pláže ani vybrať nemohli. Krátko po zložení sa na lehátku, alebo plážovom sarongu na horúcom piesku (miestne žienky sarongy nosia naskladané v košoch na hlavách, sarong je perfektný, praktický a na milión percent a spôsobov využiteľný doplnok- určite si ho kúpte, poteší aj ako suvenír) sa pri Vás pristaví nejaký mladučký, svalnatý a snedý Wayan, alebo Agus, a ponúkne na požičanie surf, výbavu, ale aj kompletné zaučenie, stojí to zopár eur, a verte,že sami sa surfovať len tak nenaučíte, my sme ponuku mládenca využili a Jakuba veru surfovať naučil…. samozrejme, tento šport patrí medzi náročnejšie a treba neustále tréningami svoje skills zlepšovať, ale keď raz skrotíte vlnu, more je už navždy vaše. Nusa Dua a Sanur je dovolenková klasika, práve tu stoja najluxusnejšie rezorty, plážove bary a kluby. Keď už sme pri luxuse, (pre nás európanov vcelku za priaznivé sumy), opaľovať sa s drinkom alebo ovocným freshom v ruke sa odporúčame napríklad v slávnom Sunday’s Beach Club, The Edge Bali, alebo v Potato Head Beach Club.

Krásne pláže s bielym pieskom, kde sa bez obáv okúpu aj deti, sú v oblasti Padang Bai, napr. White Sand Beach, PadangBai Beach a Blue Lagoon.

Pláže, ktoré nám učarovali najviac sú čierne, vulkanické a s výhľadom na majestátnu, stále aktívnu sopku Mt. Agung. Tu v Amede si na svoje prídu šnorchlisti, ale aj potápači, podmorský svet je tu veľmi bohatý, voda temná, pokojná a čistá. Mimochodom, keď už je reč o čistote, Bali, alebo teda celkovo Indonézia a juhovýchodná Ázia bojuje s tonami odpadkov a najmä s tým plastovým, ktoré ohrozuje našu Zem, a najviac to vidno práve na ostrovoch, kam vlny neustále vyplavujú odpad, bohužiaľ, takáto je realitu, ktorú sme spôsobili my ľudia, takže áno, môže sa stať, že z toho bordelu na plážach budete zhnusení a smutní, ale možno to dokáže tak ako i nám otvoriť oči a začať žiť zodpovednejšie a byť viac eko.

Milovníci prírody si na svoje prídu vo vnútrozemí ostrova. Epické ryžové polia a pohľad na jednoduchých no šťastných roľníkov, ktorí mnohí ešte pôdu orú tradične so zapriahnutým vodným byvolom, pohladí dušu a vy si tu vychutnáte ohromný pokoj a načerpáte potrebnú energie a urobíte urobíte krásne fotografie. Choďte si užiť prvé lúče slnka prechádzkou na Campuhan Ridge Walk alebo do slávnych terasovitých ryžových polí Tegalalang.

Oblasť Ubud je nádherná a práve tu si užijete relax najlepšie. Mestečko ma úžasnú atmosféru, pre nás až čarovnú. Ak máte radi opičky navštívte populárny Sacred Monkey Forest Sanctuary. Potom si doprajte balijskú masáž, nakúpte originálne suveníry od výmyslu sveta na Ubud Traditional Art Markete, a večer si zajedzte jednu z najlepších pízz na svete.

Divokú džungľovú prírodu si nenechajte ujsť a spravte si výlet k vodopádom,ktoré sú jedny z najkrajších. Úchvatných vodopádov je tu veru dosť. My milujeme všetky, ale spomenieme tu tie naše najobľúbenejšie – Sekumpul, Tegenungan, Tibumana, GitGit, Dedari, Kuning, Nungnung… potrebovali by sme aspoň o jednu stranu navyše, aby sme vymenovali všetky. Výlet k vodopádom jednoducho musíte absolvovať, stojí to za to!

Ak si budete chcieť schladiť hlavu, spravte si výlet do hôr v oblasti Bedugul, kde budete potrebovať teplejšie oblečenie, hlavne večer. Okrem vodopádov je táto časť známa predovšetkým  jazerami Bratan a Twin Lakes, kde počas hmly a mrholenia budete mať pocit, že ste niekde uprostred škótskej vysočiny, jahodovými poliami a kávovými plantážami. Odvážnejší strávte deň raftovaním na jednej z divých riek, či ziplinom.

Hodinu jazdy severnejšie prídete do mestečka Lovina, kde Vás miestni na rybárskych loďkách vezmú pri východe slnka pozorovať delfíny.

Na Bali je všetko jednoduché a pohodové. Prepravovanie je perfektné na prenajatej motorke, alebo skútri, prípadne pohodlne v autíčku so šoférom. Všetko vybavíte rýchlo doslovne na ulici. Od zajednania si ubytovania, auta, motorky, výletu či dokonca predĺženia si víz. Krajina je bezpečná, jedlo vynikajúce. Miestne Warungy si ihneď zamilujete, a domáca pestrá a zdravá strava vám bude po odchode chýbať.

Bali má naozaj čo ponúknuť aj tomu najnáročnejšiemu návštevníkovi. Pláže, prírodne scenérie, vodopády, drzé i milé opičky,senzačných ľudí, krásne hinduistické chrámy, a nekonečnú škálu aktivít. Je to doslovne raj aj pre bohatých, ale aj pre tých čo cestujú s nižším rozpočtom.

V rámci JV Ázie je podľa nás Bali najdokonalejšie miesto pre komfortného a náročného moderného človeka. Nie je nič, čo by mu tu mohlo chýbať a čo by nezohnal.

Jednoducho Bali je láska a, doslovne, miesto plné pozitívnych vibrácii.

Vidíme sa na Bali!

Vaši Miška a Jakub           miskajakub_travelers