Beh je voľba, nie povinnosť. Vaša voľba!

runner2

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako vlastne vznikol beh? V tejto chvíli si možno poviete aká nezmyselná otázka. Však naši predkovia žili v divokom prostredí, plnom nebezpečných zvierat, a keď chceli prežiť, museli ako sa hovorí zobrať nohy na plecia a utekať. Mňa by ale zaujímalo, prečo ľudia začali behať dobrovoľne? Len tak, pre seba?

Som presvedčená, že na túto otázku odpoveď nenájdeme, keďže to nevie ani samotný veľký pán Google (ak ju náhodou poznáte, dajte nám vedieť :P). Jedno je ale isté. Bol to vynikajúci nápad.

Nerobte to preto, že musíte. Robte to preto, že chcete.

Väčšinu času robíme veci, ktoré musíme. Ráno vstať, ísť do práce. Postarať sa o domácnosť – navariť, oprať, upratať a ostatné ,,nudné´´ činnosti, ktoré jednoducho patria k životu. A tak nám ostáva len veľmi málo priestoru na aktivity, ktoré nás bavia, pri ktorých si môžeme oddýchnuť a vypustiť z hlavy všetky stresujúce myšlienky. Často odsúvame na bok aj to najdôležitejšie, naše zdravie. Je možné dopriať toto všetko sebe a svojmu telu bez vypisovania dovolenkového lístka či PN-ky?

V tomto prípade je odpoveď jednoduchá – BEH. Tie z vás, ktoré už objavili čaro behu mi určite dajú za pravdu. Ak ale patríte k tým, ktoré to ešte nikdy neskúsili, alebo ste aj chceli začať len vám chýbala dostatočná odvaha či motivácia, čítajte ďalej.

Keď mu raz prídete na chuť…

Moja veľmi dobrá kamarátka behá už dlhé roky. Dokonca jej nerobí problém ráno pred prácou vstať o piatej, len aby si stihla ísť zabehať. Krátko po tom, čo sme sa spoznali som sa jej spýtala, prečo to robí. Mňa by o piatej veru z postele nikto nedostal. ,,Kvôli sebe!“ znela jej stručná, ale ako sa časom ukázalo, úplne výstižná odpoveď.

Čo všetko teda vďaka behu môžete získať?

  • Čas pre seba – či už si na začiatok idete zabehať na 10 – 15 minút, alebo postupne zvládnete aj dlhšiu trasu, táto chvíľa bude patriť iba vám.
  • Pocit slobody – úplne zabudnete na problémy, z hlavy sa vám vytratia všetky negatívne myšlienky – ako sa hovorí, vypnete.
  • Pochvaly od priateľov a známych – to ako sa cítite, čo prežívate vníma aj vaše okolie. Pri pravidelnom behu vás zaplavia endorfíny, ktoré  vyvolávajú pocit šťastia a tiež vás posilní príval novej energie.
  • Zdravie pod kontrolou – je dokázané, že behom dokážete predísť rôznym zdravotným problémom, ako je srdcový infarkt, diabetes či osteoporóza.
  • Apetít – doslova vám bude chutiť. Pri behu spaľujete viac kalórií, čo zvyšuje vašu chuť  do jedla a rovnako tak napomáha tráveniu.
  • Pokojný spánok – je dokázané, že bežci dokážu rýchlejšie zaspať a majú tak dostatok spánku, pre ich ďalší ranný beh. 🙂

Toto je len časť výhod, ktoré so sebou beh prináša. Lepšie ako množstvo slov, motivačných citátov alebo overiteľných faktov je zažiť ten pocit na vlastnej koži. Nehľadajte výhovorky, nájdite cestu.

Začnite správne, začnite s nami

Že nemáte odvahu pustiť sa do toho samé? Tak sa pridajte k nám. Podujatie JUSTWOMAN by Diva´s je príležitosťou pre všetky ženy aj dievčatá. Nezáleží na veku, fyzickej kondícii alebo športových skúsenostiach. Na všetko dohliadnu skúsení odborníci, ktorí vám poradia a ukážu ako na to. Podujatie je limitované, a preto urobte prvý krok hneď teraz. Lístky sú k dispozícii na: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/9795/justwoman-by-divas.

 

run7

Na čo by ste nemali zabudnúť, keď chcete začať behať sme sa spýtali
p. Simony Sedlárovej, ktorá zastupuje jedného z našich partnerov – Reebok.

Aj pri behu, rovnako ako pri ostatných športoch, je dôležitá bezpečnosť. Čo je potrebné si zabezpečiť, aby sme dokázali predísť nepríjemným úrazom?

Bezpečnosti nikdy nie je dosť. Dôkladná príprava, správny tréning, a taktiež regenerácia môže pomôcť predísť mnohým zraneniam. Asi najúčinnejšie je vždy si premyslieť každý krok dopredu, či to, kam stúpam, ako rýchlo športujem, či kam až sa chcem výkonnostne dostať, je pre mňa aj to najsprávnejšie.

Ako dokáže oblečenie prispieť k dobrému pocitu z behu?

Každá z nás má rada pekné, farebné a funkčné oblečenie. Vyberáme si väčšinou také, ktoré si vieme farebne zladiť, a preto sa v ňom potom aj príjemne cítime. Pri behu je dôležitý aj materiál, ktorý „odsáva“, alebo ochladzuje telo (napríklad materiál ActivChill). Dobre vypotiť sa preto dá aj v peknom a funkčnom oblečení.

Existuje aj pri športovom oblečení niečo ako ,,trendy“ na tento rok alebo túto sezónu?

Trendom sú predovšetkým materiály, ktoré sa technologicky stále vyvíjajú, a majú aktívnym ľuďom poskytovať pocit komfortu a kvality. Obľúbené sú modré a oranžové kolekcie, ale klasikou sú aj bielo-čierne kombinácie.

run2

Aký je váš osobný vzťah k behu?

Vyjadriť by sa dal ako – sloboda, čistá myseľ, radosť zo života.

Čo by podľa vás určite nemalo chýbať v bežeckej výbave ženy?

Predovšetkým kvalitné tenisky, ktoré dokonale kopírujú klenbu, nezaťažujú ju, a vytvárajú pocit pohodlia.

Čím je podujatie Justwoman pre vás výnimočné? Prečo by ste ho odporučili svojim kamarátkam? 🙂

Podujatie Justwoman je výnimočné spojením zaujímavých pohybových aktivít. Určite to bude podujatie plné radosti, smiechu a endorfínov z pohybu. Držíme palce