Aké novoročné predsavzatia ste si dali tohto roku? Tie isté ako minulý, alebo ste sa preventívne, poznajúc vašu vôľu rozhodli, že žiť kvalitne a úspešne sa dá aj bez predsavzatí…

Pravdupovediac ja si novoročné predsavzatia, alebo sľuby pre istotu nedávam. Snažím sa žiť rovnako po celý rok. Samozrejme v rámci celospoločenského ošiaľu som sa snažila po lenivých, pohodových a veľmi papkajúcich vianočných sviatočných dní aj ja začať Nový Rok viac aktívne a zdravšie. Určite to poznáte, fitko, sauničky, veľa veeľa šalátov a tiež sme si povedali, že sa doma posnažíme eliminovať a v ideálnom prípade úplne obmedziť jedenie mäsa. Priznávam, priateľovi sa v tomto darí jednoznačne lepšie.

Na čom si však obzvlášť chceme dať záležať nielen teda tento rok, ale od téé – raz, je cestovať a objavovať svet zodpovednejšie.  My s mojou polovičkou, nielen z MiskaJakub_travelers, ale aj z môjho už 7 ročného krásneho života v páre, sme cestovatelia celým srdcom. Je to životný štýl, ktorému sme naplno prepadli a zamilovali si ho už asi v prvý rok odkedy sme spolu. Spoločné cestovanie nás baví a napĺňa, a už sa nevieme dočkať, kedy zbalíme batohy na ďalší trip. Naša planéta je neuveriteľne krásna, a my by sme ju chceli precestovať, kiežby to šlo, celú. Je jasné, že túto túžbu nemáme len my, ale milióny ďalších ľudí. Cestovanie, prepravovanie sa, využívanie cestovných prostriedkov a kopec ďalších vecí, ktoré s cestovaním, súvisia našu krásnu planétu ničia. Takže, keď už novoročná, respektíve celoročná motivácia, tak jednoznačne ideme to toho, cestovať zodpovedne s čo najmenším ničivým dopadom na Zem.

To, že odpadky vo všeobecnosti sú obrovskou záťažou dnes vieme všetci, a najhoršia situácia je práve v súvislosti s plastami. Jeden mikroténový sáčok sem, jedna slamka tam, espresko so sebou v jednorazovom plasťáku, igelitky dennodenne kupujeme, niet divu, že svet sa topí v … tonách plastového odpadu. Nebyť našej poslednej veľkej ceste po krajinách juhovýchodnej Ázie (takmer osem mesačný #asiatrip2018 čekni na Instagrame MiskaJakub_travelers) kde sme na vlastné oči videli ako nádherné krajiny sú doslovne utopené v plastovom mori. Bolo to naozaj veľmi smutné, a pri pohľade na takmer panenské pláže, s krásnym bielym jemnučkým pieskom plné plastových pohárikov, fľašiek, slamiek, obalov od kozmetiky a tak ďalej, som okrem smútku pocítila aj hnev a pocit bezmocnosti. Jasné, že tak ako milión iných ľudí aj ja som si denne kúpila zopár balených vôd a džúsov,  zabaliť si takmer každý nákup do plastového sáčku mi prišlo úplne okej, plastové slamky som si neváhala aj vypýtať ak som ju v mojom drinku či mladom kokose nedostala, jednoducho absolútne som neriešila. Až dokým som neplávala v krásnom mori a okrem medúzok pri mne plávali takéto odpadky. Takto to nechcem, nesmiem dopustiť, aby po mne, či kvôli mne takto naša planéta trpela.

Už žiadne jednorazové poháre, obaly na jedlo, slamky. Aj s vodou sa to dá tak aby sme neškodili. Na Slovensku máme veľké šťastie že nám tečie pitná voda, tak stačí si zaobstarať fľašu, ktorú si jednoducho vodou môžeme kedykoľvek naplniť, opakovane znova a znova.

Toto je návod na verím, že lepší spôsob žitia. Kľudne začnime s takýmito drobnosťami. Postupne uvidíme, že práve týmito malými krôčikmi prejdeme na konci dňa veľké vzdialenosti. Motivujme sa vzájomne. Fakt to ide. A kto má pocit, že jednotlivec nič nezmôže? Jasné, len jedna slamka, to nikomu neublíži… – si povie milión ľudí…. a rovnako to platí i opačne, to, že si banány nezabalím do sáčku, drink si vypijem bez slamky, a zrecyklujem čo sa len dá… – toto keď si povie a aj urobí milión z nás. Vidíte, že sa to dá. Motivujte sa so mnou, a okrem novoročného cvičenia, a super prísnej diétky urobme niečo prospešné aj pre našu planétu.

V rámci novoročnej motivácie si ešte tak vravím, že by bolo super sa naučiť šiť. Toľko handier a oblečenia, ktoré nenosím si viem predstaviť, že v rámci udržateľnosti a zodpovedného žitia, by vedelo nabrať druhý dych, keby som si ho dokázala prešiť na nejaký trendy strih a opätovne nosiť. To by bolo skvelé, nemusela by som byť závislou na produktoch, dnes čoraz viac neslávne slávnej fast fashion. Sme tak rozmaznaní, a doba je tak priaznivá pre konzumný spôsob života, že doslovne za pár peňazí si vieme kúpiť čokoľvek, a to nielen oblečenie. Avšak to čo je dostupné a lacné môže mať nepriaznivý dopad na planétu a teda aj na nás. Takže na záver ešte motivácia, ktorá neuškodí nikomu, rozlišujme tento rok lepšie a pozornejšie a žime skutočne zodpovedne. Voči sebe, voči planéte… toľko moja novoročná motivácia, budem rada ak inšpiruje aj Vás 😊

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *