Napriek tomu, že spoločnosť neustále informuje o rakovine a bojuje s ňou, stále sa nedarí obsiahnuť všetkých. Mnohí si myslíme, že nám sa to nemôže stať. Chodíme do práce, stres si nosíme domov a svoje zdravie často naozaj zanedbávame. Veľkým strašiakom pre ženy je rakovina krčka maternice. Je to preto, že toto ochorenie nemá takmer žiadne príznaky, ktoré by sa dali spozorovať. Ďalej tak žijeme svoje životy s myšlienkou, že je všetko v poriadku. Je potrebné si však uvedomiť, že nemusí byť.

FOTO 1

My ste tými, kto môže odhaliť chorobu a tiež jej predchádzať tak, že sa naučíme žiť zdravo. Nejde iba o otázku zdravého stravovania, ale aj o potrebe športu. Šport je zaručeným prostriedkom ako dosiahnuť nie len psychické, ale aj fyzické zdravie. A aj preto sa Liga proti rakovine rozhodla zúčastniť akcie Justwoman. Rozhodne odporúčajú športy, ktoré sme pre vás pripravili. Užijete si 5 km beh v krásnom prostredí, zacvičíte jogu s priateľkami a vyskúšate veľký hit tohto leta – paddleboard. Viac vám prezradíme na akcii, kde sa o vás postarajú skúsení tréneri. Jedno je však isté – určite si to užijete! Stretneme sa všetci s myšlienkou boja proti rakovine.

FOTO 2

Prinášame vám obohacujúci rozhovor s MUDr. Ladislavom Masákom z Onkologického ústavu Sv. Alžbety a tiež s kolektívom Ligy proti rakovine.

Prečo by ženy nemali podceňovať prevenciu?

Predrakovinové stavy na krčku maternice nemajú žiadny príznak, ktorý by mohli ženy spozorovať. To znamená, že ženy sa cítia absolútne zdravé – žiadny výtok, žiadna bolesť, žiadne krvácanie mimo cyklu – absolútne bez akýchkoľvek príznakov, ktoré by mohli signalizovať prítomný predrakovinový stav. Jedine gynekologické vyšetrenie so sterom buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie môže takýto predrakovinový stav odhaliť.

Ako často by si mali nájsť čas na preventívne prehliadky?

Na gynekologickú preventívnu prehliadku majú nárok všetky ženy raz za rok.

Od akého veku je dobré začať s prevenciou?

Preventívne prehliadky začínajú od 18. roku ženy. Avšak odber cytológie sa vykonáva u žien od 23. roku života prvé dva roky v jednoročnom intervale, potom sa pokračuje v trojročnom intervale do veku 64 rokov za predpokladu, že tri predchádzajúce cytológie boli v poriadku. Tak to vymedzuje zákon.

Existuje nejaký výstražný signál, ktorý dokážu na sebe spozorovať?

Neexistuje žiadny výstražný signál!

Čo okrem pravidelných návštev svojho lekára netreba podceňovať? Ako inak sa dokážu chrániť?

Predovšetkým by sa ženy mali snažiť dodržiavať zdravý životný štýl.

Odpovede na vyššie uvedené otázky pripravil MUDr. Ladislav Masák z Onkologického ústavu Sv. Alžbety – dlhoročný spolupracovník Ligy proti rakovine.

Screen Shot 2017-06-29 at 21.25.16

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do projektu Justwoman?

Prečo Justwoman? Lebo za všetkým je na začiatku človek… I nás navštívil jeden nadšený a empatický človek, jedna dáma – Lenka Šoltésová. Pre Ligu proti rakovine je samozrejmosťou, že o prevencii a predchádzaní ochoreniu hovorí v priebehu celého roka. Je to jedno z našich poslaní – informovať a vyzývať k prevencii. A keď nás osloví nadšený mladý človek, ktorému záleží na verejnom prospechu aj v podobe zdravia a osvety, je pre nás potešením podporiť zmysluplný projekt. Veľmi radi sme sa preto zapojili do tohto inovatívneho podujatia pre dámy a tešíme sa, že môžeme byť súčasťou niečoho, čo je zábavné, zdravé, prospešné a popritom i veľmi užitočné. Máme radi podujatia, kde sa dokáže snúbiť pozitívna energia a zmysluplnosť, s nenásilnou edukáciou.

Na podujatí budete mať aj svoj stánok. Prečo by sa pri ňom mali účastníčky tejto dámskej jazdy zastaviť? Čo u vás nájdu?

Vieme, že žena si často spomenie, že by mala urobiť niečo pre svoje zdravie, že by sa mala zaujímať o prevenciu (v tomto sú dámy zodpovednejšie ako páni J), nie vždy však nájde čas a príležitosť… Práve v našom stánku bude dostatok času i príležitosť na osobné konzultácie s renomovaným odborníkom na problematiku krčka maternice, preto by bola škoda nechať si ujsť takúto možnosť. A poradiť sa či zdôveriť s rôznymi obavami či duševným trápením psychologičke – to je tiež ponuka, ktorú sa oplatí využiť. J V neposlednom rade budeme mať pre tie účastníčky, ktoré nenájdu odvahu na osobný rozhovor, pripravené brožúrky na danú tému a v pohodlí domova môžu získať mnoho informácií, ku ktorým nemajú taký ľahký prístup.

  1. Výťažok z predaja ružových náramkov poputuje na podporu informovanosti o prevencii proti rakovine krčka maternice. Viete nám priblížiť, akým spôsobom môžeme aj my sami dopomôcť k lepšej informovanosti o tejto chorobe?

Samotné podujatia pokladáme za výborný informačný kanál. Rozšírením tohto kanála môže byť následne to, keď dámy získané informácie posunú svojim priateľkám, sestrám, mamám, dcéram a v rámci priateľských rozhovorov ich nasmerujú ku tomu, že preventívna prehliadka je nenáročná, ale veľmi účinná cesta ako predchádzať ochoreniu, ako sa vyhnúť mnohým problémom, ako sa nebáť opýtať, poradiť, navštíviť lekára nielen keď sa niečo deje, ale aj preventívne. To všetko preto, aby sme naďalej mali možnosť starať sa o svoje rodiny, absolvovať svoje koníčky, venovať sa ľuďom, ktorých máme radi a neľutovali, že stačilo tak málo… „JUSTWOMAN“ nech máme na pamäti nielen v tento deň, nech je naším heslom pre naše zdravie každý deň v rokuJ.

Odpovede na otázky pripravil kolektív Ligy proti rakovine. Viac informácií o našej činnosti a aktivitách sa dozviete na stránke https://www.lpr.sk/.