×

Joga ovládne vaše telo aj myseľ

Korene jogy síce siahajú do dôb mystickej starej Indie, popularitu medzi širokou populáciou však získala až v posledných rokoch. Vďaka rozmanitosti toto cvičenie nepozná hranice, pri správne zvolenom cieli doň môže prísť každý. Telesne, i duchom.

Tao Porchon-Lynch má 96 rokov, sivé vlasy, veselý úsmev, umelý bedrový kĺb a zápis v Guinnessovej knihe rekordov. Joge sa venuje vyše 70 rokov, profesionálne ako inštruktorka viac ako štyri desaťročia. Od cvičenia ju neodradila ani operácia, po ktorej sa mnohí väčšiemu pohybu radšej vyhýbajú. V bratislavskom Hot Yoga Centre zas pravidelne cvičí Olinka, ktorá má už po sedemdesiatke. „Rozmanitosť jogy nemá hraníc. Cvičenie je rovnako vhodné pre mužov aj ženy, pre ľudí fyzicky zdravých, ale aj pre tých, ktorí majú rôzne zdravotné obmedzenia, dokonca aj vrodené hendikepy. Joga je telesnou i duševnou disciplínou, ktorá nie je určená iba pre úzky okruh zasvätencov,“ hovorí Michal Baculák, manažér Hot Yoga Centra.

KLENOT STAROVEKU

Joga sa zrodila v prostredí starovekej Indie ako systém dychových techník, meditácií, etických zásad. Na prvé miesto teda kládla ducha a jeho rozvoj, snahu pracovať s mysľou, koncentráciou a tým viedla k sebarozvoju. Telesné cvičenia a rozvoj fyzickej stránky boli až na druhom mieste. Dnes je to zväčša naopak. „Väčšina ľudí hľadá najprv telesné cvičenie a buď pri tom aj ostane, alebo sa začne venovať aj duševnej stránke a začne sa o jogu viac zaujímať,“ pokračuje Michal. Jeho slová potvrdzuje aj malý test, ktorý som si urobila medzi známymi, ktorí hodiny jogy pravidelne, alebo zriedka navštevujú. Zo šiestich opýtaných sa iba jeden venoval duchovnej stránke jogy predtým, ako ju aj sám v podobe cvičenia vyskúšal.

Skutočná prapodstata jogy je však dodnes zahalená mysticizmom, nedá sa presne určiť, v akej podobe vznikli jej prvé formy. Vyvíjala sa dlhodobo pod vplyvmi viacerých učencov a učiteľov, ktorí určili jej rôzne smery. Tie síce prepája spoločná myšlienka, harmonicky zjednotiť telo a dušu, ale v detailoch sa už líšia. „Medzi najznámejšie druhy patrí Hatha joga, Ashtanga joga, Vinyasa joga, Bikram joga, Hot joga, Power joga, Tantra joga a mnoho ďalších štýlov. Tie sa potom líšia zostavou ásan, teda pozícií, ale aj priebehom lekcie, stupňom dynamiky a prístupom učiteľa,“ vysvetľuje Michal.

ABY ZAČIATKY NEBOLI ŤAŽKÉ

Hoci je všeobecne známe, že joga je vhodná pre každého, bez rozdielu veku, pohlavia či zdravotného stavu, najmä v začiatkoch sa netreba preceňovať. „Najčastejšou chybou začiatočníkov je voľba náročnejších štýlov, pri ktorých môžu mať problémy zvládnuť fyzickú náročnosť cvičenia a potom zabúdajú správne dýchať, čo je chyba, lebo pravidelné dýchanie je pri joge mimoriadne dôležité. V tomto prípade rozhodne platí, že menej je viac,“ upozorňuje Michal.

Čo by sme teda začiatočníkom poradili? Zvoľte hodiny menej náročných foriem, napríklad Basic jogu, Relax jogu, Hatha jogu či Therapy jogu, ktoré nie sú dynamické a lektori počas nich kladú väčší dôraz na vysvetľovanie. Samozrejme, v ideálnom prípade sa odporúča pár úvodných súkromných lekcií, ktoré sú síce drahšie ako skupinové cvičenia, ale veľmi efektívne, keďže lektor prispôsobí celý priebeh cvičenia len vašim potrebám. Vďaka tomu môžete napríklad rýchlejšie prekonať prvú fázu, počas ktorej majú mnohí pocit, že ich po cvičení všetko bolí. Dôvodom pritom vo väčšine prípadov nie je náročnosť cvičenia, ale nesprávne prevedenie cvikov. „Dĺžka tejto fázy je veľmi individuálna a závisí vždy od konkrétneho stavu tela aj mysle jednotlivca. Často sa stáva, že človek, ktorý nikdy necvičil, má lepšie vyvinutú svalovú hmotu, flexibilnejšie kĺby a celkovo pružnejšie svalstvo,“ opisuje Michal svoje skúsenosti a jedným dychom s úsmevom dodáva, že po prekonaní tejto fázy bolesti sa joga stáva určitou formou „závislosti“. Tej pozitívnej, ktorá prospieva tak telu, ako aj duši. „Ak sa človek pod odborným vedením naučí správne vykonávať jednotlivé ásany (jogové pozície udržiavané určitý počet dychových cyklov, pozn.), z bolesti sa stane liečenie,“ dopĺňa.

JOGA NIE JE NUDA

Hoci si veľa ľudí myslí, že joga je pokojné a nenáročné cvičenie, opak môže byť pravdou. Vždy ide o to, čo od nej človek očakáva a k čomu sa vďaka nej chce prepracovať. Ak je cieľom meditovať, vtedy siaha po cvičeniach, ktoré sú viac statické. Na výber je však aj pestrá ponuka štýlov, vrátane tých dynamických, po ktorých ľudia odchádzajú spotení a kde si vybijú energiu. Typickým príkladom je Ashtanga joga či Vinyasa joga.

Čoraz populárnejšia je v súčasnosti Hot joga, ktorá sa cvičí vo vyhriatej miestnosti so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, vďaka čomu sa svaly, šľachy aj kĺby rýchlejšie prehrejú a telo je potom samozrejme pružnejšie. Pri štandardnej, 90-minútovej lekcii, človek spáli približne trikrát viac kalórií ako pri aerobiku, preto je vhodná aj pre ženy, ktoré sa snažia vyformovať svoje krivky. Pravidelné cvičenie jednoznačne pomáha pri chudnutí a dokonca redukuje prejavy celulitídy, pokožka je po čase hladšia a pružnejšia.

Čo je však dôležitejšie, Hot joga má aj veľa pozitív, ktoré súvisia so zdravím „Teplom sa svaly rýchlejšie prekrvia a zohrejú čo napomáha pri budovaní sily a flexibility. Taktiež sa potením z tela vyplavujú škodlivé látky, prečisťuje sa lymfatický systém, posilňuje sa imunita a krvný obeh, upravuje sa činnosť metabolizmu. Navyše, počas takejto lekcie sa uvoľňuje aj myseľ, človek sa zbavuje stresu a po lekcii má poznateľne lepšiu náladu (v zahraničí sa hot yoga začína používať na liečbu depresií)“ vymenúva Miška, lektorka z Hot Yoga Centra, ktorá sa tomuto cvičeniu venuje už viac ako šesť rokov.